Sıkça Sorulan Sorular

Akü Nedir? Nasıl Çalışır?

Öncelikle aracın ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek için elektrik enerjisini kimyasal olarak depo eden cihazdır.

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Aküler, kullanılan metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır. Günümüzde en yaygın kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörleridir. kurşun-asit aküler de temel olarak kuru ve sulu diye ikiye ayrılır.

Akü Neden Deşarj Olur?

Çevre ve saklama koşulları
Araçtaki kısa devreler
Açık kalan lambalar v.s
Araç ile akümülatör uyumsuzluğu, küçük akü seçimi
Alternatörün yeterli düzeyde şarj edememesi

Akü Takviyesi nasıl yapılır?

Bağlantı için kullanacağınız akünün aynı amper olmasına dikkat edin.
Motoru ve de elektrik harcaması yapacak her şeyi kapatın.
Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline; daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayın.
Daha sonra kablonun siyah ucunu dolu olan akünün (-) terminaline ve kablonun diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayın.
Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edin.
Dolu akülü aracı çalıştırıp, daha sonra boş akülü aracı çalıştırın.
Araçlar çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak; kabloları sökebilirsiniz.

Hava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Aküler içerisinde ki şarj miktarına göre donma derecesinde değişiklik gösterir.Tam şarjlı akünün donma ısısı - 50 derece ile -70 derece arasındadır.Bu sebeple soğuk mevsimlerde akülerin şarjlı durumda olmalarına dikkat edilmelidir.

Akünün montaj adımları nelerdir?

Aracın kontağı kapatılır.
Araç voltajı ve yönü (ters-düz akü) voltmetre ile kontrol edilir. (Aracın elektronik sistemine hasar ereceği için ters bağlamayınız).
Araçtaki değiştirilecek akünün önce eksi (-) sonra artı (+) kutup başı sökülür.
Araç akü tablası ve kablo bağlantı uçları temizlenir ve yeni akü yerleştirilerek alt bağlantılar dikkatlice sıkılır.
Yeni akünün bağlantısı yapılırken, önce artı (+) kutup başı sonra eksi (-) kutup başı bağlanır ve dikkatlice sıkılır.Bağlama sırasında, kutup başı ile bağlama elemanı arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Sıkma esnasında akü kutup başlarına zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Akü montajında dikkat edilmesi gerekenler

Yüksek ısı aküye aşırı soğuktan daha fazla zarar verir. Sıra dışı hava şartlarına karşı en iyi koruma akünüzü tam şarjlı şekilde muhafaza etmektir.
Ayrıca terminalleri ( artı / eksi kutup başlarını ) oksitlenmeye ve gevşemeye karşı periyodik olarak kontrol etmek, ve soğuk havalarda, özellikle geceleri arabanızı kapalı bir garajda saklamak, akünüzden uzun süreyle maksimum performans almanızı sağlar.
Akülerde en çok vibrasyonun yol açtığı arızalar ile karşılaşılmaktadır. Akünün sarsıntıya izin vermeyecek şekilde monte edilmiş olmasına ve bağlantılarının sıkılığına özellikle dikkat edilmelidir.
Kullanılmış akülerin; kulaktan dolma bilgilerle; tekrar kullanım amacı ile ısıtılması ve / veya başkaca yöntemlerle canlandırılmaya, kuvvetlendirilmeye çalışılması; sızıntıya, patlamaya veya yanmaya sebep olabilir. Hem aracınıza hem de daha önemlisi size zarar verebileceğinden kesinlikle tavsiye edilmez.

Doğru kullanım için dikkat edilmesi gereken hususlar

Akünün yüzeyi temiz ve kuru tutulmalıdır.
Akü bağlantı noktalarında gevşeme, oksitlenme olmamasına dikkat edilmelidir.
Eğer akünün tipi uygunsa, akünün suyu kontrol edilmeli, azalma varsa “saf su” eklenmelidir. Kesinlikle asit eklenmemelidir.
Akünün uzun süreli kullanılmadan saklanacağı durumlarda tam şarjlı olmasına dikkat edilmelidir.